Gry strategiczne mają nieco podobne założenia do gry fabularnej, jednak często mają jeden, sprecyzowany cel.
Nie mamy tu więc takiej dowolności w kreowaniu świata (chociaż oczywiście wszystko zależy od gry). Gra strategiczna może się toczyć na podzielonej planszy, jednak popularne są także gry tego typu w wersji komputerowej. Przeważnie jest to gra historyczna, czyli przenosimy się w jakieś konkretne czasy, gdzie mamy określone zadania – rozbudować królestwo, wygrać bitwy, doprowadzić do wzrostu gospodarczego i tak dalej. Dysponujemy też pewnego rodzaju teren – lasem, miastem, terenem górzystym. Plusy i minusy danego położenia wykorzystuje się właśnie przy rozbudowywaniu swoich ziem.
Gra planszowa to zwykle gra turowa, z czego każda tura ma swoje fazy. W tego typu grze nie chodzi o szczęście i refleks. Musimy dobrze planować, by doprowadzić do dobrych wyników. Gra strategiczna daje wiele satysfakcji – możemy obserwować, jak rozwija się nasz teren, jak się bogacimy, jak poziom życia mieszkańców naszego państewka rośnie. W innego rodzaju grach strategicznych także satysfakcja jest duża – na przykład jeśli przechytrzymy przeciwnika, okażemy się sprytniejsi od niego.
Gry mogą być jednoosobowe, popularne jednak są gry wieloosobowe. Jeżeli gra nastawiona jest na budowanie kapitału, pomnażanie bogactwa, to można ją zakwalifikować do gier ekonomicznych. W typowych grach strategicznych chodzi głównie o walkę, o wykazanie się większym sprytem. Gra uczy nas logicznie myśleć, planować, przewidywać. Jest więc nie tylko rozrywką, ale wspaniałą gimnastyką umysłu.
Artykuł dzięki: